
21 pierwszorzędnych pytań dla kandydatow na urząd prezydenta Rzeczypospolitej
1.Czy kandydat zamierza kontynuować zapoczątkowane przez Lecha Kaczyńskiego w 2006 r. celebrowanie Chanuki ? Powyższe w asyście reprezentantów Chabad Lubawicz, w Kancelarii Prezydenta RP?
2.Czy kandydat dopuszcza wyjście ze struktur Unii Europejskiej jako środek na drodze do zachowania suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej?
3.Czy kandydat, w ramach prerogatyw przypisanych do urzędu prezydenta zamierza doprowadzić do wymiernego rozwiązania – skutecznego i godnego pochówku katolickich ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej?
4.Czy kandydat wyjaśni faktyczną definicję “polskich obozów koncentracyjnych” i kto literalnie jest za to odpowiedzialny?
5.Czy kandydat będzie patronem uroczystości powstania Narodowych Sił Zbrojnych oraz Brygady Świętokrzyskiej NSZ? Czy wesprze organizację konferencji naukowej poświęconej faktycznej roli NSZ?
6.Czy kandydat honoruje wyroki, orzeczenia międzynarodowych trybunałów, w tym Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (ICJ) oraz Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC), głównie w sprawach dotyczących skutecznego ścigania sprawców zbrodni wojennych, zbrodni ludobójstwa?
7.Czy kandydat ujawni treść aneksu do raportu z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych (WSI)?
8.Czy kandydat poprze ideę powołania Komisji ds. badania wpływów obcych, w tym: rosyjskich, białoruskich, amerykańskich, izraelskich, niemieckich i rwandyjskich na polską politykę wewnętrzną?
9.Jakie najważniejsze czynniki, mające dziś wpływ na bezpieczeństwo: energetyczne, żywnościowe, polityczne, w tym militarne definiuje kandydat? Jakie kandydat proponuje remedium dla obecnych i przyszłych w tych obszarach zagrożeń?
10.Czy kandydat popiera idee zrównoważonego rozwoju, solidarności społecznej, zielonego ładu, Agendę 2030 ONZ, czy inne inicjatywy, które służą lub choćby mogłyby służyć do odebrania suwerenności i wolności społeczeństwu polskiemu, w tym narodowi polskiemu?
11.Czy kandydat zamierza realizować prawo stanowione, używać instytucji Trybunału Stanu do egzekwowania personalnej odpowiedzialności najwyższych władz państwowych za likwidację polskiej gospodarki, energetyki, w tym górnictwa, a realizowanej w ramach np. transformacji energetycznej , będącej elementem polityki klimatycznej KE?
12.Czy kandydat zamierza dekretować projekty ustaw budżetowych z deficytem na poziomie kilkuset mld. złotych polskich? Czy będzie dążył do zmiany budżetu; czy niezbędne uważa jego zwiększenie, czy też zmniejszenie? W jaki sposób zmiana ma być sfinansowana?
13.Czy kandydat ma strategię na rozwój polskiej gospodarki? Czy szanse na jej rozwój widzi w zmianie polityki fiskalnej, podwyższeniu progów podatkowych i obniżeniu podatku dochodowego jak i VAT? Czy w przedmiotowej strategii znajduje w miejsce dla zwiększania wykorzystania własnych zasobów gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla?
14.Czy kandydat zamierza czynnie i wymiernie przeciwdziałać nielegalnej imigracji? Jeśli tak, to w jaki sposób, w jakim zakresie i jakimi środkami? Jeśli nie, jak zamierza działać na rzecz asymillacji?
15.Czy kandydat zamierza wymiernie wesprzeć i tym samym wpłynąć na jakość procesu repatriacji Polaków ze Wschodu? Jeśłi tak, to jak widzi proces adaptacji, integracji?
16.Czy kandydat zamierza wymiernie wesprzeć proces ułatwiania powrotu z obczyzny tej części populacji Polaków, którzy po 2004 r stanowią grupę emigrantów ekonomicznych?
17.Jaki kandydat ma pomysł na politykę pro-rodzinną w obszarze rozwiązań w mieszkalnictwie, dostępności finasowania, wieku emerytalnego, etc.
18.Jaki kandydat posiada strategię na malejącą sukcesywnie liczbę urodzeń polskich dzieci i remedium na problem zmian strukturalnych społeczeństwa, spadku liczebności Polaków bedącej także wynikiem eksperymetu medycznego, którego genezy upatrywać można w 2019 r?
19.Czy kandydat wesprze inicjatywę skutecznej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, czego skutkiem ma być wymierne wyeliminowanie problemu aborcji i eutanazji w Rzeczypospolitej?
20.Czy kandydat zamierza wymiernie przyczynić się do skutecznego ścigania przez instytucjonalne państwo polskie przestępców zajmujących się nielegalnym handlem nielegalnymi środkami poronnymi i czerpiących z tego tytułu nieopodatkowany przychód?
21.Jaką strategię kandydat posiada względem ZUS, tak w zakresie jego płynności finasowej, zapewnienia emerytur dla kolejnych pokoleń oraz wobec NFZ w zakresie rentowności służby zdrowia?

26 marca 2025 r. miał miejsce koncert dr Aleksandry Tomaszewskiej z jej gośćmi. Przed podopiecznymi DPS w Gdańsku Oliwie, ul. Polanki 121 artystka zaproponowała repertuar złożony z kompozycji utworów, do których sama napisała muzykę oraz dwa Małgorzaty Hoppe (fortepian) i jeden Maksymiliana Wilka (saksofon). Artyści wspomagani śpiewem Anny Orłowskiej, autorki tekstów do większości zaprezentowanych dziś utworów Tomaszewskiej oraz chórkami w wykonaniu Gabrysi Śliwińskiej mieli okazję usłyszeć przepiękne partie solowe artystów na fortepian i saksofon sopranowy.
Występ spotkał się z gorącym przyjęciem oraz prośbą „o więcej” i zarazem ponownym zaproszeniem.
Zdjęcie własne Miłosza Kuziemki; set lista.
Koncert do odsłuchania tu:


Akatyst ku czci Bogurodzicy
9 lutego 2025 r. Schola cantorum Sursum Corda wyśpiewała w kościele pw. NMP Gwiazdy Morza w Sopocie Akatyst ku czi Bogurodzicy. Modlitwa była transmitowana na antenie Radio Patrick, a dziś natomiast możemy do niej powrócić.
„Akatyst jest hymnem liturgicznym charakterystycznym dla Kościołów Wschodu. Akatysty, zgodnie z nazwą (z gr. nie siedząc, stojąc), śpiewane są na stojąco.
Akatyst ku czci Bogurodzicy uważa się za najstarszy hymn maryjny. Po przetłumaczeniu na łacinę wywarł on znaczny wpływ na poezję maryjną całego Kościoła. Hymn ten pochodzi najprawdopodobniej z V-VI w. Nie znamy twórcy Akatystu. Wśród prawdopodobnych autorów wymienia się m. in. Romana Pieśniarza (Roman Melodos – największy greckojęzyczny poeta chrześcijański), diakona Jerzego z Pizydii (grecki poeta, bibliotekarz Hagia Sophia), czy też patriarchę Konstantynopola Sergiusza. Pierwszego przekładu Akatystu na język polski dokonał w 1792 r. grekokatolicki bazylianin o. Tymoteusz Szczurowski OSBM, jednak najbardziej znany jest przekład jezuity ojca Mieczysława Bednarza z 1965 r.
Akatyst dzieli się na 24 strofy – ikosy i kondakiony, z których (w oryginale)
każda rozpoczyna się od kolejnej litery alfabetu greckiego. Ikosy to strofy o tematyce maryjnej, przedłużone o pozdrowienia o charakterze litanii wczesnochrześcijańskiej, kończące się wezwaniem Witaj, Oblubienico Dziewicza.
Kondakiony to strofy odnoszące się do Chrystusa, ukazujące kolejne etapy historii zbawienia, kończące się śpiewem Alleluja. Głównym tematem Akatystu ku czci Bogurodzicy jest obecność Maryi w życiu ziemskim Chrystusa i w Jego Kościele. Ze względu na treść hymn ten możemy podzielić na dwie części: historyczną (kończącą się Kondakionem 7), w której przedstawione są sceny z życia Maryi od zwiastowania do ofiarowania Jezusa w świątyni, oraz część teologiczną (od Ikosu 7) ukazującą tajemnicę Chrystusa – Jego natury boskiej i ludzkiej oraz tajemnicę dziewictwa Maryi-Bogurodzicy.
Z biegiem czasu powstawały nowe akatysty ku czci Pana Jezusa, Matki Bożej, świętych, m.in. Akatyst do Najsłodszego Jezusa, Akatyst ku czci Narodzenia Chrystusa, Akatyst do Krzyża Pańskiego, Akatyst Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, Akatyst ku czci św. Jana Chrzciciela, Akatyst ku czci Michała Archanioła, Akatyst ku czci św. Piotra Apostoła, Akatyst ku czci św. Pawła Apostoła.”
Dzień zadumy

3 listopada 2024 roku spotkaliśmy się na cmentarzach w Belfaście i Ballymenie, by uczcić pamięć wszystkich zmarłych.
W uroczystej procesji, parafianie z Irlandii Północnej modlili się na różańcu i zapalili znicze na grobach polskich lotników z okresu II wojny światowej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach ze śpiewu gregoriańskiego.
Odbędą się one dwuetapowo, w formule zajęć zdalnych i stacjonarnie.
I etap 12.10.2024 i 19.10.2024 jako zajęcia w formule on-line;
II etap 25-27.10.2024 jako zajęcia stacjonarne u oo. Jezuitów ul.
Tatrzańska 35 w Gdyni.
Wszelkie informacje, zapytania oraz same zgłoszenia do udziału można
wysyłać na adres: schola.sancti.stanislai@gmail.com
Redakcja Radio Patrick jest medialnym patronem wydarzenia, koordynatorem warsztatów jest redakcyjny kolega,
Miłosz Kuziemka, gospodarz cyklicznych, autorskich audycji pt. “Przy Polskim Stole”.
ZAPRASZAMY
Na stronie AKTUALNOŚCI Radia Patrick znajdziesz najnowsze informacje z POLSKI i ze ŚWIATA, które pomagają Ci być na bieżąco z kluczowymi wydarzeniami. Aby uzyskać pełen obraz sytuacji, zapraszamy do kliknięcia w linki do największych agencji prasowych, które znajdują się na naszej stronie. Dzięki nim będziesz mieć dostęp do wiarygodnych i szczegółowych relacji. Odkryj więcej, korzystając z naszych sprawdzonych źródeł informacji.



