01/03/2025
Czy wierność może być sposobem na rozwiązanie nawet najtrudnieszych problemów ludzkiego świata?
Na to pytanie próbujemy odpowiedzieć goszcząc w audycji Przy Polskim Stole Dyrektora Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL, historyka ks. dr hab. Sławomira Zycha. Osobowym przyczynkiem do rozmowy jest postać polskiego bohatera – śp.ks. Michała Pilipca
W dzisiejszym świecie, którym zdają się rządzić darwinistyczne instynkty podważane są wartości cywilizowanego świata. Widać to choćby w konteście autorytarnego zawłaszczania cudzego mienia, bezrefleksyjnej zdrady czy poszanowania ludzkiej godności. Nie dotyczy to jedynie kwestii własności terytorialnej, a więc: Tajwanu, wschodu Ukrainy, Palestyny, czy polskich aktywów opisanych amerykańsko-żydowskim aktem nr 447, ale i aborcji, czy pochówku ofiar wojennych.
Czy świat dorósł do honorowych* rozwiązań, opisanych prawem naturalnym czy międzynarodowym? A może w swym rowoju cofnął się do czasów przedchrześcijańskich i darwinowskiego: chcieć to mieć? Śp. Krzysztof Karoń jasno wytłumaczył ten niuans; jeżeli uważasz, że masz do czegoś prawo, poza wszakże przywilejem musi cię być na to stać. Dotyczy to w równej mierze lewicowych, socjalnych w swym wyrazie oczekiwań względem instytucjonalnego państwa, jak i spraw międzypaństwowych. Zatem, aby dla przykładu pochować ofiary wojny musi cię być stać. Stać stanąć w prawdzie i z honorem bronić praw tych ludzi, którym odebrano prawo głosu. Odebrano, mówiąc żargonem prawniczym: nie tyle zdolność do czynności prawnych, ale systemowo ogranicza się im prawo do godnego pochówku.
Remedium nie tyle na ciężkie, ale na każde czasy wydaje się być śp. Ks. Michał Pilipiec jako protoplasta ks Jerzego Popiełuszki
Nasz dzisiejszy gość mówiąc o naszym bohaterze przywołuje istotne w kontekście omawianego problemu momenty życia ks. Michała. Jest zatem mowa o jego mieszanym – w konteście religijnym – pochodzeniu, grekokatolickim sakramencie chrztu św i stojącej obok łacińskiej formacji młodego Michała Pilipca. O bedących tego wynikiem postawie pro- społecznej i świadectwach księdza. Mówimy tu o jego wychowaniu w duchu polskim, czy wierności słowu, które waży więcej, niż podpisany dokument.
Jako istotowo najważniejsze w wychowaniu na drodze do polskości Michała Pilipca ks. prof. Zych wskazuje: rodzicielską opiekę matki bohatera, formację przemyskiego Zakładu księży Salezjanów, w które, w ramach religijnego wychowania wpisane jest towarzyszenie i ustawiczne formowanie młodego człowieka, jak również jego kontakt w nowicjacie z żołnierzami kampani 1920 r.
W kwestii świadectwa Ks. Michała Pilipca przywołana zostaje jego służba i wierność ojczyżnie w postaci organizowania i udziału w tajnych kompletach, w ramach których ks. Michał realizował klasyczne nauczanie na poziomie akademickim i szkoły średniej, w tym łaciny i filozofii. W obliczu drakońskich kar ze strony Niemców w czasie okupacji przywołana jest jego pomoc wysiedlanym Polakom, a więc przeciwdziałanie zbrodni ludobójstwa*. Mowa także o aresztowaniu księdza po wkroczeniu na tereny Rzeczypospolitej oddziałów Armii Czerwonej, niezwykle brutalnym śledztwie ze strony NKWD/UB, obronie przez niego wiary katolickiej w obliczu tortur, a następnie śmierci.
Na podniesiony przeze mnie problem regresu w atencji społecznej wobec spuścizny Żołnierzy Niezłomnych, Wyklętych ks. prof. Zych odpowiada wskazując tego bezpośrednią przyczynę; mówi o pryncypialnym stawianiu przez dzisiejsze społeczeństwo polskie kwestii stabilizacji, spokoju za wszelką cenę, obrony dobrobytu i własnych stref komfortu. To o tyle istotne, że wzbudza troskę o dalsze losy naszego państwa. W dobie na nowo układającego się porządku światowego, niezależnie od okoliczności, jak dla przykładu: wygranej, czy przegranej przez Ukrainę wojny z Federacją Rosyjską (i Koreą Północną) rozmawiam z moim rozmówcą o regresie zaufania, przekłamywaniu obiektywnej rzeczywistości, niewierności, braku sprawiedliwości.
Na moje finalne pytania, czy ten ochrzczony w Kościele wschodnim, a wyświęcony na kapłana w Kościele katolickim, niezwykle brutalnie przesłuchiwany, torturowany oraz zamordowany za obronę ojczyzny i wiary człowiek, protoplasta ks. Jerzego Popiełuszki może być swoistą, osobową platformą porozumienia polsko-ukraińskiego w obszarze wciąż nierozwiązanych spraw, ks. Zych odpowiada twierdząco.
Zatem i dziś, w wojennym świecie wciąż mamy wybór: jesteśmy ludożercami skupionymi na konsumpcji i makiawelicznym pozyskiwaniu dóbr lub cywilizowanymi ludźmi. Możemy być tymi, którzy łamią lub wiernie hołdują zasadom opisującym dwutysiącletnią historię. Tymi, o których stara sie zapomnieć lub o których się pamięta.
Zdecydowanie zapraszam do wysłuchania podcastu.
autor:
Miłosz Adam Kuziemka MBA